Fotografski gledano, najgore vreme za fotkanje je oko podneva i generalno u satima kada je sunce u zenitu. Kada na to dodate leto, vrućine i visoku vlažnost, dobijate gotovo nemoguće uslove za fotografisanje bilo čega što je više od par desetina metara udaljeno od vas. Kakve to veze ima sa aeromitinzima? Velike. To su upravo uslovi koji vladaju na aeromitinzima. Većina najznačajnih vazduhoplovnih manifestacija se odigrava baš u sred leta i uglavnom su glavni nastupi između 12-15 sati, dakle u najgore moguće vreme za fotkanje. U ovo vreme svetlo je jednostavno loše! Manjak kontrasta, višak senki i vazduh pun „jare“, sve ono što nam ne treba. BIAS 2016 je odstupio od pravila i pružio šansu da se naprave drugačije fotografije…
Bucharest International Air Show 2016 (BIAS 2016) je jedan od aeromitinga koji je prihvatio trend popodnevnih programa, pa je tako celokupni letački program dva puta izveden, jednom u „redovno“ vreme od 9h pa do nekih 15h, a zatim ceo program ponovo sve do gotovo 21h uveče. Zahvaljući popodnevnom nastupu, gledaoci su bili u prilici da posmatraju atraktivni letački program, bez brige da li će ih zadesiti toplotni udar ili sunčanica, a fotografi i spoteri da naprave izvanredne fotografije moćnih ptica poput Su-27, F/A-18 ili uvek atraktivnog MiGa 21 u nesvakidašnjim svetlosnim uslovima.
BIAS je najveći vazduhoplovni događaj u Rumuniji koji se svake godine održava na aerodromu „Aurel Vlajku“ u samom Bukureštu. I ove godine Rumuni su se potrudili da prikažu gotovo sve što njihovo vojno i civilno vazduhoplovstvo poseduje, ali i da program obogate atraktivnim gostima iz inostranstva. Glavna zvezda letačkog programa je bio Suhoj Su-27 Ukrainskog RV-a, grdosija koja samo svojom pojavom ostavlja bez daha. Međutim, program nije bio preterano dinamičan i može se slobodno reći da je pilot štedeo letelicu, te prikazao samo deo mogućnosti ovog sjajnog aviona. Slično je bilo i sa španskim F/A-18A Hornet, solidan program, ali viđali smo i više od ovog aviona. Češki Gripen nije pokazao ništa, jer usled kvara nije ni mogao da poleti. I dolazimo do glavne zvezde iz „senke“ – Rumunskog LanceR-a ( MiG-21 LanceR C ), odnosno pilota koji je bukvalno iscedio sve što može da se iscedi iz matorog dva’es’ keca. Vrlo, vrlo atraktivan nastup koji je mene, a verujem i ostale ostavio bez daha. Bilo je tu još puno zanimljivih nastupa, naročito u popodnevnom delu kad su „Air Bandits“ na avionima Yak-52 uz zvuke Rammstein-a i obilje pirotehnike napravili pravu predstavu za publiku. Ovo je ultra skraćeni opis događaja, pre svega fokusiran na vojnu avijaciju, dok je u stvarnosti bilo još puno toga zanimljivog. Stoga, svima koji vole manifestacije ovog tipa savetujem da dogodine i sami obiđu Bukurešt i BIAS. Definitivno vredi preći toliki put. I jedan mali savet: opustite se tokom dnevnih nastupa i čuvajte snagu za popodnevni spektakl!
Suhoj Su-27 Flanker, RV Ukraine
Ukrajinski Su-27 broj 58, jedan od nedavno remontovanih aviona u novoj „pikselizovanoj“ maskirnoj šemi bojenja, koja se u RV Ukraine koristi od 2012. godine.
Zanimljiv trenutak gde je jedan od dva motora AL-31F na maksimalnoj snazi, dok je drugi u režimu dopunskog sagorevanja. Ovo ne bi trebalo da je željeno ponašanje, već najverovatnije posledica nekog tehničkog problema sa desnim motorom. Nije isključeno da je pilot „štedeo“ avion zbog mogućeg problema sa motorom.
IAR-330 Puma (Licencni Aérospatiale SA 330L ), RV Rumunije
Posebna borbeno–transportna verzija pume IAR-330 SOCAT, koja je nastala modernizacijom „starih“ Pumi u saradnji sa izraelskom kompanijom Elbit Systems.
MiG-21 LanceR C (6824), RV Rumunije
MiG-21 je avion sa posebnim šmekom, uvek ga je lepo videti na nebu i čak uživati u audio spektaklu koji za posledicu ima bol u ušima. Međutim, dvadeset jedinica ne važi za čigru na nebu, pa otuda i toliko oduševljenje ovim nastupom tokom koga je pilot radio stvari koje se retko viđaju. Jedna od njih je valjak sa izvučenim stajnim trapom nakon demonstracije minimalne brzine. Maestralno letenje, čista sinergija veštine pilota i limita letelice.
C-27J Spartan, RV Rumunije
C-27J Spartan izbacuje salvo IC-mamaca u trenucima kada je Sunce već odavno bilo iza horizonta.
Nekoliko minuta pre nastanka ove fotografije mislio sam da je aeromiting završen. Grupa „Air Bandits“ je završila svoj nastup praćen obilnom pirotehnikom, voditelj se zahvalio svima, a more ljudi je krenulo ka izlaznim kapijama. Meni nije ostalo ništa drugo sem da počnem da pakujem opremu. U trenucima kada sam već stavio ranac na leđa i krenuo ka kapiji, čuo sam rumunskog kolegu sa radio skenerom u ruci kako ushićeno viče „Spartan, Spartan!“. Bilo mi je jasno da to verovatno znači da će Spartan napraviti još jedan prelet i da postoji šansa da baci koji mamac, s obzirom da je već mrkli mrak i da u suprotnom teško i da može da se primeti na nebu. Raspakovao sam opremu i odabrao Canon 6D kao aparat za ovaj zadatak, pre svega zbog odličnih ISO performansi. Podesio sam parametre: ISO 3200, 1/250 i Av mode i čekao da se na horizontu pojavi letelica čija se buka motora već čula. Nekoliko trenutka pre preleta shvatio sam da je na kartici ostalo svega mesta za 2 snimka, a vremena za promenu kartice nije bilo. Strpljivo sam čekao, Spartan se pojavio i krenuo je vatromet na nebu…Nisam smeo odmah da krenem sa rafalom, već sam čekao da IC mamci popune kadar, i onda sam okinuo ta 2 poslednja snimka. Čim sam bacio pogled na displej znao sam da je to to!
F/A-18A Hornet, RV Španije
Hornet sa izvučenim svim pokretnim delovima koje može da izvuče :) Kuka za zaustavljanje, vazdušna kočnica, flapsovi i cev za punjenje goriva u vazduhu.
Popodnevni nastup Horneta je bio „najfotogeničniji“ od svih. Sunce je bilo izuzetno nisko, a španski Stršljen se nekoliko puta našao direktno između Sunca i mog objektiva, što je dalo priliku za nastanak nesvakidašnjih silute!
IAR-316B Alouette III ( licencni Aérospatiale SA 316B ), RV Rumunije
L-159A ALCA , RV Češke
F4U Corsair, „The Flying Bulls“
Spektakal za kraj: „Air Bandits“ na avionima Yak-52 uz zvuke Rammstein-a i obilje pirotehnike izvode simulirane napade na zemlju. Ovo je jedan od nastupa na aeromitingu koji je zanimljivije posmatrati nego fotografisati.
Ukoliko imate bilo kakvih pitanja ili vas zanimaju pojedinosti vezane za nastanak nekih fotografija, slobodno pitajte u komentarima ispod i rado ću odgovoritu :)
Tekst i fotografije © Dimitrije Ostojić 2016
This work by Dimitrije Ostojic is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Unported License.
Based on a work at www.dimitrijeostojic.com/blog
Pajdo…………………..ovo Ti je jako Impresivno , i Explozivno…………………Svaka čast……………….!!!
Cika Dimitrije.. objektiv dole.. prelepo…
Odlične… kao i uvek.