AIRVG24_DEE5561-EDSMP

AIRVG 24: Početak Rafala i kraj Migova

Prvih šest aviona Dassault Rafale F3R sletelo je na zagrebački međunarodni aerodrom „dr. Franjo Tuđman“ 25. aprila 2024. Za Hrvatsko ratno vazduhoplovstvo (Hrvatsko ratno zrakoplovstvo – HRZ), nabavka polovnih Rafala nije bilo samo rešenje višegodišnjih problema sa lovačkom avijacijom, već doslovno spas u poslednjem trenutku. Nakon propale nabavke izraelskih F-16 Barak, HRZ se našao u situaciji da okosnicu RV-a čini flota vremešnih i ne preterano operativnih aviona MiG-21 Bis i UM, koji su na zalasku resursa čekali zasluženu penziju.

Još od trenutka dolaska Rafala, vazduhoplovni entuzijasti i šire građanstvo su nestrpljivo čekali priliku da uživo vide nove avione. Prilika se ukazala jako brzo, brže nego što su mnogi očekivali. Ovo je kontekst koji nas dovodi do samog povoda za ovu (foto)reportažu, a to je AIRVG 2024.

Rafale F3R - 191. eskadrile lovačkih aviona - HRZ © dimitrijeostojic.com

AIRVG 2024

Pod pokroviteljstvom Vlade Republike Hrvatske 11. maja 2024. godine, grad Velika Gorica organizovao je vazduhoplovni događaj na prostoru tzv. starog terminala zagrebačkog aerodroma, uz podršku MO Republike Hrvatske i Međunarodnog aerodroma „dr. Franjo Tuđman“. Realno gledano u pitanju je nešto što bi najbolje moglo da se okarakteriše kao skroman aero-miting. Skroman i po letačkom programu i po statičkoj postavci, ali više nego dobro organizovan. Iako je cilj ovog događaja popularizacija vazduhoplovstva, više je nego jasno da je glavni povod ove manifestacije bio dolazak novih Rafala, ali i svojevrsni ispraćaj Migova 21. Prema glasinama koje kruže, ovo je poslednji događaj na kome će leteti Migovi, čije je povlačenje planirano do kraja godine, ili do trenutka kada Rafali dostignu osnovne operativne sposobnosti (Initial operating capability) i preuzmu lovačko dežurstvo.

Rafale F3R - 191. eskadrile lovačkih aviona - HRZ © dimitrijeostojic.com

Statičkim delom postavke dominirao je Dassault Rafale F3R broj 153. Iako polovani, ovi avioni izgledaju kao da su nedavno sišli sa fabričke linije. Očekivao sam postavku svih pristiglih aviona ovog tipa, osim onog koji je učestvovao u letačkom programu, ali je HRZ odlučio da na statici bude samo primerak broj 153.

Moram da priznam da sam na Airvg došao prvenstveno zbog Rafala. Ipak je to na neki način istorijski bitan trenutak za vojnu avijaciju na ovim prostorima i zaslužuje da bude ovekovečen. Slični motivi vodili su i veliki broj inostranih fotografa/spottera/novinara, njih gotovo 700, što je suludo velika brojka za događaj ovog kalibra. Zapravo u priči sa nekima od njih sam shvatio da većina tih ljudi nije ovde zbog Rafala, nego zbog Miga 21! Da, to je ta hladnoratovska atrakcija i egzotika zbog koje su neki preleteli okean i došli na Pleso. Poslednji operativni evropski MiG-21 i (verovatno) poslednja prilika za fotografisanje su od AIRVG 2024 napravili jedan od većih spoterskih događaja ove godine.
Organizatori su spremno dočekali ovu navalu entuzijasta i sve je bilo dobro isplanirano, što me je takođe iznenadilo i zaslužuje sve pohvale. Fotografisanje je bilo moguće sa izdvojene lokacije unutar centralnog dela sa publikom, ali i sa “žice”, tj. aerodromske ograde, lokacije koja je zbog položaja sunca bila bolji izbor. Generalno, relativno skroman, ali dobro organizovan događaj o kome možete više pročiotati u reportaži na  Tango Six portalu. Ne bih dalje gnjavio sa tekstom, pa prelazimo na fotografije.

AIRVG 2024 © dimitrijeostojic.com

 Simbolična postavka: MiG-21R Jugoslovenskog RV-a kojim je pilot KIK Rudolf Perešin 1991. prebegao za Austriju, MiG-21UM u specijalnoj šemi bojenja, poznatiji kao „kockica“ i novopristigli Rafal, prvi pravi višenamenski avion u sastavu HRZ-a.

https://taAIRVG 2024 © dimitrijeostojic.comngosix.rs/2024/13/05/reportaza-airvg-2024-petokrake-premijera-i-oprostaj-pred-penziju/

Rafale F3R - 191. eskadrile lovačkih aviona - HRZ / AIRVG 2024 ©

Dassault Rafale F3R (broj 150), jedan od definitivno najboljih (i najlepših) aviona 4+ generacije. Negde na pola puta između realnih potreba Srbije i Hrvatske i čiste balkanske megalomanije. Bilo kako bilo, fantastičan prizor na nebu, iako je sam letački program bio „tanak“, što je i očekivano za letelicu koja je tek ušla u sastav RV-a i čiji piloti imaju još uvek skroman nalet na konkretnom tipu letelice. Za sada je hrvatskom RV-u isporučeno 6 letelica, a kompletiranje cele eskadrile je planirano do kraja 2025. 

Rafale F3R - 191. eskadrile lovačkih aviona - HRZ / AIRVG 2024 ©

Rafale F3R - 191. eskadrile lovačkih aviona - HRZ / AIRVG 2024 ©

Rafale F3R - 191. eskadrile lovačkih aviona - HRZ / AIRVG 2024 ©

Rafale F3R - 191. eskadrile lovačkih aviona - HRZ / AIRVG 2024 ©

MiG-21 Bis -191. eskadrile lovačkih aviona - HRZ / AIRVG 2024 ©

Vremešni MiG-21 Bis je pokazao dosta atraktivnije letenje i ispunio očekivanja posetilaca (i fotografa naravno). Prepoznatljivi zvuk moćnog motora Trumanski R25 i dugačka „šargarepa“ koja izlazi iz motora u režimu dodatnog zagorevanja podsetili su me na dane kada nisam morao da putujem 400km da bih uslikao ovu legendu od aviona.

MiG-21 Bis -191. eskadrile lovačkih aviona - HRZ / AIRVG 2024 ©

MiG-21 Bis -191. eskadrile lovačkih aviona - HRZ / AIRVG 2024 ©

PC-9M Krila Oluje - HRZ / AIRVG 2024 ©
Nastup akro-grupe „Krila Oluje“ fotografisao sam na mnogim aeromitinzima, ali ovo je prvi put da sam program posmatrao sa malo drugačije pozicije (suprotno od linije publike), pa otud i malo drugačiji kadrovi.

PC-9M Krila Oluje - HRZ / AIRVG 2024 ©

PC-9M Krila Oluje - HRZ / AIRVG 2024 ©

AIRVG 2024 - HRZ / AIRVG 2024 © dimitrijeostojic.com

AIRVG24_DEE4657-EDSMP

Simulacija akcije borbenog traganja i spasavanja (CSAR) sa helikopterima Mi-171sh i OH-58D.

ATR 72-600 AirSerbia / AIRVG 2024 © dimitrijeostojic.com

AirSerbia je na AIRVG24 nastupila sa svojim ATR 72-600, neplanirano. Zapravo vrlo planirano, jer je let verovatno isplaniran mnogo pre nego što se znalo za ovaj događaj. Naravno, u pitanju je let na redovnoj liniji Zagreb-Beograd i samo nas je podsetio da je ovo međunarodni aerodrom gde saobraćaj nije prestao ni tokom aeromitinga. Pored AirSerbie, bilo je poletanja i sletanja i avio kompanija Croatia Airlines, Luda, Turkish Airlines i drugi. Civili nisu smetali, već su program učinili neplanirano zanimljivijim.

A319 Croatia Airlines / AIRVG 2024 © dimitrijeostojic.com

MiG-21 UM HRZ / AIRVG 2024 © dimitrijeostojic.com

MiG-21R AIRVG 2024 © dimitrijeostojic.com

Još jedan pogled na MiG-21R, ili ti L-14i, broj 26112.
Ovim avionom je pilot kapetan prve klase Rudolf Perešin prebegao sa aerodroma Željava na aerodrom Klagenfurt. Od trenutka prebega 25. oktobra ’91. pa do 2019. godine ovaj avion je bio na više lokacija u Austriji (uključujući i muzej u Celtvegu), da bi na kraju bio predat Hrvatskoj. Koliko mi je poznato ovaj MiG-21R je još uvek u originalnim bojama iz perioda JNA, sa sve zabojenim evidencijskim brojem 112 na nosu, što je karakteristično za ’91 i početak ratnih sukoba na prostoru bivše Jugoslavije. 

Pratite me na Facebooku i Instagramu

Tekst i fotografije Dimitrije Ostojić photo © 2024

One thought on “AIRVG 24: Početak Rafala i kraj Migova

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *